Arama
Ara
DİĞER FİRMALAR
BSC Yemekcilik
BSC Yemekcilik

Mersin / Akdeniz

Asilzade Yemekcilik
Asilzade Yemekcilik

Mersin / Akdeniz

Adana ft Yemekçilik
Adana ft Yemekçilik

Mersin / Akdeniz

Karagülle Yemekçilik
Karagülle Yemekçilik

Mersin / Akdeniz

Ece Yemekçilik
Ece Yemekçilik

Mersin / Akdeniz

SAFYA Yemekçilik
SAFYA Yemekçilik

Mersin / Akdeniz

Fatih Yemekcilik
Fatih Yemekcilik

Mersin / Gülnar

Yiğit Yemekçilik
Yiğit Yemekçilik

Mersin / Tarsus

Gül Yemekçilik
Gül Yemekçilik

Mersin / Tarsus

Mis Yemekcilik
Mis Yemekcilik

Mersin / Toroslar

Öz Sadiler Yemekcilik
Öz Sadiler Yemekcilik

Mersin / Toroslar

ÖZİŞ Yemekçilik
ÖZİŞ Yemekçilik

Mersin / Toroslar

Sıla Yemekcilik
Sıla Yemekcilik

Mersin / Yenişehir

0324 321 21 10

0324 321 21 81

HARPUT İAŞE İNŞAAT TURİZM GIDA SANAYİ ve TİC. LTD. ŞTİ.

1997 yılında kurulmuş olan Harput İaşe inşaat turizm gıda san. ve tic. Ltd. şti. firmamız bu gün itibariyle gündoğdu mahallesi Mersinli Ahmet cad. no:113 Mersin adresinde günlük 10.062 kişilik üretim kapasitesiyle yerinde üretim ve taşımalı yemek hizmetimizi faal olarak sürdürmektedir.

Yemek üretim tesisleri1997 yılında kurulmuş, toplu yemek sektöründe yerini almiştır. Toplu yemek sektöründe hijyen kalite ve hizmet adına en iyiyi yapmaya günümüz teknolojisinin tüm imkanlarını kullanarak özen göstermektedir. Hazır yemekte lezzet, kalite ve sağlığın önemini bilenler için hijyenik yemek sunumu ve alanında tecrübeli profesyonel kadrosuyla tüm müşterilerimizin  beklentilerine cevap vermekteyiz. Hijyen, lezzet, kalite ve hizmet anlayışında degişmeyen çizgimizle sektörümüzde sürekli kendimizi yenileyerek ve geliştirerek büyümeyi sürdürmekteyiz.

Müşterilerimizin beklentilerini ve memnuniyetini daima ön planda Harput Yemekçilik , yemek sektöründeki 25 yıllık tecrübesi, kalitesi, bünyesinde gerçekleştirdiği yenilikleri ve gelişmeleriyle hizmet sunmanın gururunu taşımaktadır. Kurulduğu günden bugüne hizmet anlayışı ve kalitesinden ödün vermeden, temel  prensibi müşteri memnuniyeti olan firmamız, insanımıza duyduğumuz saygı  ve sevgisiyle hizmet vermeye devam etmektedir.

1997 yılında ilk firmayı kurduğu dönemde 15 kişi ile faaliyetlerini sürdürürken bu gün kurumsallaşması, sektörde kendini kabul etmesi ve taahütlerini yerine getirmesi sayesinde 500 personel ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yerinde üretim,  mutfak kurma, taşımalı yemek hizmeti, şantiye hizmeti konusunda , hizmetlei devam etmektedir. Bu güne kadar hizmet vermiş olduğu, firma ve referansları web sayfamızın referanslar menusü altında sunulmuştur. Rapor konumuz firmamız ve fabrikası her türlü denetime açık olup hijyen ve kalite konusunda tüm belgeleri mevcuttur.

Yerinde Üretim;

Menüleri, anlaştığımız kurumların kendi mutfağında, deneyimli ve uzman kadrosu ile Harput Yemekçilik personelleri tarafından gerçekleştirilir.

Firma temsilcileri kamu kuruluşları ile yapmış olduğu ön görüşmede şirket profilini belirler, firmanın beslenme alışkanlıkları doğrultusunda üretim yapar.

Hizmet alacak firmanın yapısına göre hangi menu uygulaması yapılacağı tespit edilir .

Daha sonrasında yemek hizmeti verilen mutfakları inceleyip eksikleri tespit ederek ISO kurallarına göre mutfak yeniden projelendirilir. ( Sözleşmeye göre firmamız tarafından mutfak  yenileme hizmeti verilmektedir. )

Kamu kuruluşlarının mutfaklarında üretim yapılarak, hizmeti yerinde sunulmaktadır.

Yerinde üretim yapılan firmalar da hijyen ve kaliteden sorumlu yöneticiler çalıştırılarak şikayet ve riskler minumuma indirilir.

Yemek hizmeti verdiğimiz kurumlar,  sürekli olarak bölge müdürlerimiz ve merkez mutfak hijyen müdürü tarafında ziyaret edilir. Periyodik aralıklarla haberli ve habersiz denetimler yapılarak mutfakların hijyen notları firma yetkililerine bildirilir.


Taşıma Yemek;

Firmanın anlaşmalı gıda mühendisleri tarafından aylık olarak hazırlanan menüler, son teknoloji ile donatılmış modern tesislerde pişirilip hazırlanır, yemek servisi ve tüm mutfak hizmetleri konusunda uzman Harput Yemekçilik personelleri tarafından hijyen standardına bağlı kalınarak gerçekleştirilir. Tablot yemeği ev yemeği lezzetinde müşterilerine sunulmaktadır.

Firmalarımıza; Sağlıklı beslenmeleri için gerekli olan protein, karbonhidrat ve yağın dengeli biçimde dağılımını ayarlayarak, günlük ihtiyaçları olan kalori miktarını esas alarak hazırlanmaktadır. İşletmenin, büyümesinde yemek üretimi yapıla bilecek bir alanın olmaması durumunda Taşıma yemek hizmeti devreye girer. Yemeğin sunulacağı mekanın ve servis ekipmanlarının eksiklikleri varsa bu eksiklikler tespit edilerek bunların ne şekilde giderileceği karşılıklı olarak belirlenir. Bu eksiklikler en kısa sürede giderilir.Eksikliklerin giderilmesiyle mutfağımızda hazırlanan yemekler thermobox  ( ısı koruyucu ambalaj ) ile müşterilere ulaştırılır. Bu taşıma hizmeti firmaya ait 15 araç ile gerçekleştirilir.

Taşıma sistemde firmamız; fabrikalarında üretip mutfağı olmayan kamu kuruluş ve eğitim kurumlarına taşıyarak hzmet sunmaktadır. Firmanın taşımalı sistemde, Adana ve Mersin illerinde kendi fabrikalarında üretimi gerçekleştirilip, yaklaşık 11.000 kişi civarında taşıma yemek hizmeti vermektedir.

Şantiye Hizmetlerinde; Yeni kurulacak olan şantiyelerde mutfak ekip ve ekipmanları ile birlikte mutfağı kurup şantiyelerde hizmet vermektedir.

Genelde kamu ihalelerine, hastane, üniversite, okullarına yemek hizmetini vermektedir.

Sektöre farklı bir bakış açısı getirmeyi ilke edinmiş Rapor konumuz firmamız 25 yılın bilgi birikimi ile müşterilerine hizmet vermektedir. Sektöre tecrübesi tüm Türkiye’de çok sayıda ilde faaliyet gösteren firmamız müşterisinin yemek hizmetlerini karşılama konusunda il il yapmış olduğu çalışmalar da kaliteli hizmet sunmaya borçludur. 2013 yılı itibariyle günlük 30.000 kişilik taşıma ve yerinde üretim yemek hizmeti, olarak faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.

Kurumsal müşteri sayısındaki artışın sebebi, firmanın taahhütlerini yerine getirmesi, sistem içerisinde kalmak için üretimlerinde kalitelerini geliştirmesi, daha iyi hizmet veren yemek firmaları, daha iyi denetlenen bir sistem ve daha kaliteli hizmet alan bir müşteri topluluğuna yer açmaktır.

Firmanın ana hedefi, müşteri beklenti ve memnuniyetini ön planda tutarak çalışan tüm personelin eğitimi ve uygulanan sisteme katılımını sağlayıp, bu çerçevede kalite yönetim faaliyetini sürekli iyileştirerek sistemin devamlılığını sağlamaktadır.

Firmamız hizmet sunacağı Kurum ve Kuruluşların talaplerine cevap verebilecek teknoloji ve donanıma sahip olup, vaktinde ve sağlıklı hizmet verebilecek durumdadır.

Mevcut hizmetini 500 personelle vermektedir. İşyeri firmaya ait olup, 761 m2 fabrikada üretim ve taşıma sistemi yapılmaktadır.