Arama
Ara
DİĞER FİRMALAR
Keyif Bahçesi
Keyif Bahçesi

Aydın / Efeler

Beyzade Yemek
Beyzade Yemek

Aydın / Efeler

AKTU Catering
AKTU Catering

Aydın / Efeler

Renk Catering
Renk Catering

Aydın / Efeler

0256 219 83 83

Zeybek Mahallesi İzmir Cad. İskarpin Yanı EFELER/AYDIN

Aydın’ın toplu yemek sektöründeki ilk firması olma özelliği taşıyan ve 1997 yılından bu yana toplu yemek sektöründe hizmet veren ERPA, Efeler’de yemek salonunu açtı. Salonun işletmecisi Fatih Eryalçın, Aydınlıların damak tadını en iyi bilen firmayız. Üretim izin belge numaramız 001’dir. Mutfağımız halkımızın denetimine açık” dedi.

Fatih Eryalçın, 1971 yılında Çine’de doğdu. Dededen kalma mesleği olan restoran işletmeciliğine, işin mutfak kısmından başladı. İlk restoranını 1984 yılında Çine’de, Aydın Muğla Karayolu kenarındaki çorbacı dükkanıyla açtı. Fatih Eryalçın, 1997 yılında ağabeyi Fevzi Eryalçın ile birlikte toplu yemek sektörüne girdi. ERPA markası bu tarihte Aydınlılarla tanıştı.


Fatih Eryalçın, o günleri şöyle anlattı:

“Yemek sektörü, deden kalma bir meslek. Dedemin, Çine’de ev yemekleri yapan bir lokantası vardı. Biz de bu işe devam ettik. İlk lokantamızı, 1984 senesinde Çine’de açtık. 18 yıl işlettik. Daha sonra fabrika kurduk. Devlet, köylerden taşımalı gelen çocukların defteri ve kitabı gibi yemeğini de veriyor. Önce ortaokul, sonra lise eğitimi zorunlu tutuldu. Biz böyle başladık. 1997 yılında toplu yemek şirketi olan ERPA’yı kurduk. Ağabeyimle beraber bugüne kadar getirdik.”


HER GÜN 7 BİN KİŞİYE YEMEK VERİYOR

ERPA’nın devlet kurumlarına yemek sağladığını ifade eden Eryalçın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendim aşçıyım. Sürekli mutfaktayım. Günlük 7 bin kişilik üretim yapıyoruz. Her sabah aşçılarımızla birlikte, saat 05.00’te mutfağa gireriz. Bugüne kadar pek çok eğitim kurumuna yemek verdik. Ortaokul ve liseler, üniversite, hastaneler, sosyal hizmet kurumlarına ve yurtlara yemek verdik. Uzun yıllar çok farklı bölgelerde, farklı projelerde çalıştık. Örneğin Urla Polis Kampı’nın restoranını 1 yıl işlettik. Didim Polis Kampı’nın restoran ve kafeterya kısımlarını 2 yıl işlettik.


5 YILLIK BİR PROJE

Restoran açma fikrinin 5 yıldır akıllarında olduğunu anlatan Eryalçın, çevreden gelen önerileri dikkate aldıklarının altını çizdi. Eryalçın, projeyi nasıl hayata geçirdiklerini anlattı:

“Restoran açma projesi 5 yıldır vardı. Müşterilerimiz ve çevremiz, toplu yemekten ziyade, Aydın’da böyle bir salona ihtiyaç olduğunu söylüyordu. Telkinlerde bulunuyorlardı. Biz de bu adımı attık. Restoranın hazırlıklarına kasım ayında başladık. 2 aylık bir süreçte salonu düzenledik. Risk alır mıyız diye hiç düşünmedim. Çünkü bu sektörde çok iddialıyız. Aydınlıların damak tadını en iyi bilen firmayız.”

ERPA Yemek Salonu’nda Aydınlıların damak tadına uygun lezzetlerin yer alacağını ifade Fatih Eryalçın, “Kara fırın pidesi, meşhur Çine köftesi, sulu yemek ve çorba çeşitlerinin tamamı menümüzde yer alacak” diye konuştu.


320 KİŞİLİK SALON

ERPA Yemek Salonu 3 ayrı salondan oluşuyor. İki katlı binada, ana salon, yan salon ve teras kat bulunuyor. Salonun 320 kişi kapasiteli olduğunu ifade eden Fatih Eryalçın,”Her türlü toplantı ve özel davetler için uygun bir yer oldu. 17 personelle hizmet vereceğiz. Aşçılarımız da Aydınlı ve Aydın yemeklerini çok iyi biliyor” diye konuştu.


“001 NO’LU FİRMAYIZ”

Aydın’ın en eski toplu yemek firması olduğunu bildiren Eryalçın, sözlerini şöyle sürdürdü:

ERPA’nın, Aydın’daki üretim izin belge numarası “001”dir. Aynı zamanda mutfağımız Türk Standartları Enstitüsü (TSE) onaylıdır. Hijyen konusunda iddialıyız. İnsanlar salonumuzu görsünler, mutfağımız 24 saat açık. Sürekli denetlenen bir firmayız. Vatandaşlarımız da denetlesin.”


KAP-KACAK MÜZESİ KURDU

ERPA Yemek Salonu’nun teras katında bir de kap-kacak müzesi bulunuyor. Burada, evlerimizde kullanılan ve Ege kültürünü yansıtan mutfak eşyaları sergileniyor. Eryalçın, “ERPA’nın ilk gününden itibaren devam ettirilen bir gelenek bu. Çok eski, bizim yemek kültürümüzü anlatan, dedelerimizden kalan, evlerimizde kullandığımız mutfak eşyaları var. 100-150 yıllık kap kapacaklar var. 1997 yılında, Aydın’da ERPA’nın ilk şubesini açarken bu sergiyi oluşturduk. Buradaki salonumuzda, sergimizi daha da genişleterek kurduk.”