Arama
Ara
DİĞER FİRMALAR
GRANDBERK
GRANDBERK

Denizli / Merkezefendi

ÖZATA YEMEK
ÖZATA YEMEK

Denizli / Merkezefendi

DENTAT YEMEK CATERING
DENTAT YEMEK CATERING

Denizli / Merkezefendi

Özgür Tabldot
Özgür Tabldot

Denizli / Merkezefendi

EVTAT YEMEK
EVTAT YEMEK

Denizli / Merkezefendi

KÖMÜRCÜ HAZIR YEMEK
KÖMÜRCÜ HAZIR YEMEK

Denizli / Merkezefendi

0258 268 83 45 - 0258 251 33 47

Eskihisar Mah. 8016 Sokak No:3/A Merkezefendi /DENİZLİ

Çankallar Tabldot Limited Şirketi, 1990 yılında Denizli' de iş hayatına başlamıştır.Faaliyetlerinde 28. Yılına giren firmamız sektörün ilklerindendir. Fabrikamızda Gıda Mühendisi, konusunda uzman sertifikalı Aşçılar ve eğitimli servis elemanları ile Fabrikalar, Okullar, Hastaneler gibi kurumların personel yemek ihtiyacını karşılıyor; yerinde üretim hizmeti ve Catering hizmetleri veriyoruz. Bunların yanı sıra tüm özel davet, etkinlik, parti, kokteyl veya düğünlerinizde siz müşterilerimizin yanında olup, sevdiklerinize en leziz ve kaliteli ikramları sunuyoruz. Firmamızda aylık olarak hazırlanan yemek menüleri çalışan bir insan için gerekli kalori hesaplamaları yapılarak düzenlenmektedir.  2014 yılında 1600 metrekare modern tesislerine taşınan firmamız; EGENİN en güzel mutfaklarından birini kurmuştur. Tesisimizde ayrı kasaphane, pastane, soğuk havalar ve  depolar ,üretim için ayrı bölümler oluşturulmuştur.  Yemek üretiminde kullandığımız malzemeleri uluslar arası standartlarda kabul görmüş sertifikalı ,Türk Gıda Kodeksine uygun ve helal sertifikası olan firmalardan tedarik etmekteyiz.  Firmamız Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı' nın 560 sayılı kanunu ve 4128 sayılı yasasına göre Gıda Üretim ve Gıda Sicil Belgesine sahiptir. Firmamız ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Standartı ISO  18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 22000:2005 Gıda Yönetim Sistemi Standartı, TSE 8985 Hizmet Yeterlilik belgesine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca verilen İşletme Belgelerine sahiptir. 

- KALİTE POLİTİKAMIZ

Amacımız her zaman gelişim ve iyileştirmeyi sağlayarak daha iyiyi sunmaya çalışmak. Müşterilerimizin memnuniyeti için, doğal ve taze ürünler seçip, servis öncesi kontrollerini titizlikle gerçekleştirerek müşteri talebi doğrultusunda istenen yerde ve zamanda servis yapmak. Sektöründe önder firmalar arasından seçtiğimiz tedarikçilerimizle, çözüm ortaklığına giderek kaliteli malzemelerle üretim yapmak.     Üretim sıcaklık zincirleri dahil gıda güvenliğini tehlikeye sokacak her türlü konuda önlem almak. Personelimizin, çalıştıkları bölümlere göre verdiğimiz hijyen eğitimleri, depolama ve üretim teknikleri, mesleki eğitimlerinin yanı sıra sunuş ve süsleme teknikleri, konularında uzman kişilerce periyodik eğitimler vererek çalışan kalitesi her zaman üst düzey tutmak.

-HİJYEN

ÇANKALLAR TABLDOT' un şirket kalite politikası ve hedefleri içerisinde en önemli yeri sağlıklı ve hijyenik yemek üretimi almaktadır. Sunduğumuz yemeklerin hijyen kalitesinin güvence altına alınması amacıyla, şirket bünyesinde hijyen kalite güvence departmanı oluşturulmuştur. Mutfakların hijyen seviyeleri, hijyen kalite güvence departmanındaki gıda mühendisleri tarafından sürekli olarak ölçülmekte ve bu seviyenin artırılması için gerekli faaliyetler organize edilmektedir.     Üretim aşamalarımız, servislerimiz ve personellerimiz, ilgili birimler tarafından periyodik olarak denetlenmektedir. Yetkili devlet kurumları tarafından fabrikada kullanılan sulardan numuneler alınarak mikrobiyolojik analizleri yapılmakta ve analiz sonuçları müşteriye iletilmektedir. Her gün servise sunulan yemeklerden şahit numuneler alınarak 72 saat saklanmaktadır. Mutfak / yemekhane, depolar, çöp alanı; fare, böcek ve diğer haşerelere karşı periyodik olarak ilaçlanmaktadır. Yemek üretiminde ve servisinde görevli personelin periyodik olarak sağlık kontrolleri yapılmaktadır.

 

- TAŞIMALI HİZMET      

Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, yemek servisimizi kapalı araçlarla, hijyenik koşullarda birinci sınıf personelimiz tarafından yapılmaktadır.Servis yaptıgımız yemek kapları hergün  düzenli olarak toplanır ve ertesi güne temizlenip tekrar size sunulur.       

- YERİNDE ÜRETİM        

Yöneticilerimiz Aşçılarımız ve servis elamanlarımızdan oluşan ekibimiz ile müşterilerimizin mutfagını devralıp işletiyoruz.Demirbaş malzemelerinden kadroya kadar belirlenen ihtiyaçlar dogrultusunda ideal mutfagı müşteri ortamında kurarak yemek hizmeti verilmektedir.       

- ORGANİZYASYONLAR          

Özel günlerde açılış,davet,düğün,kutlama,piknik gibi organizasyonlar müşteri istek ve ihtiyaclarına göre talep edilen her yerde gercekleştirilmektedir.Konukların yiyecek icecek ihtiyaclarının karşılanması salon ve masa düzenlemeleri ile geniş bir hizmet yelpazesi bulunmaktadır.