Arama
Ara
DİĞER FİRMALAR
Gurme Yemekçilik
Gurme Yemekçilik

Adana / Seyhan

Kapya Catering
Kapya Catering

Adana / Sarıçam

Besler Catering
Besler Catering

Adana / Yüreğir

Mercan Hazır Yemekçilik
Mercan Hazır Yemekçilik

Adana / Yüreğir

ARI Yemekçilik
ARI Yemekçilik

Adana / Yüreğir

Şekeröz Yemek
Şekeröz Yemek

Adana / Sarıçam

Şevik Yemekçilik
Şevik Yemekçilik

Adana / Sarıçam

Doğuş Catering
Doğuş Catering

Adana / Aladağ

Kervan Yemekçilik
Kervan Yemekçilik

Adana / Ceyhan

Baker Yemekçilik
Baker Yemekçilik

Adana / Seyhan

AS Yemekçilik
AS Yemekçilik

Adana / Seyhan

İŞTE YEMEK
İŞTE YEMEK

Adana / Seyhan

Kardelen Yemekçilik
Kardelen Yemekçilik

Adana / Seyhan

Esin-Ça Catering
Esin-Ça Catering

Adana / Seyhan

Liva Hazır Yemek
Liva Hazır Yemek

Adana / Seyhan

0533 487 98 03 - 0532 056 13 41

Yeşiloba Mah. 46003 Sk. No:3- 227 Atikop Seyhan / ADANA

9. SANAT NEDİR ? 

Mutfak, evrenin esasını oluşturan dört element; hava, su, ateş ve toprağın ustalıkla işlendiği yerdir. Bu dört elementin arıtıcı ve dönüştürücü gücünden geçirilerek hazırlanan besinler, sadece organizmalarımızı beslemekle kalmaz,  onu değiştirir, geliştirir, canımızı ve ruhumuzu da besleyerek bize kimlik ve aidiyet kazandırır.

Doğu ile Batı’nın buluşma noktası olan Anadolu’daki mutfak ise coğrafi değişiklikleri, mevsimleri, yerel ürünleri ve çeşitli kültürleri yansıtır. Türk mutfağının tarihsel ve coğrafi geçmişi neticesinde oluşan özgün yemekleri uluslararası dikkat çekecek düzeydedir. Türk mutfağının en önemli özelliği yemek sanatının her dalında birbirine eşdeğer zenginlik ve lezzette örnekler vermiş olmasıdır. Yani çeşit bakımından çorbadan, kızartmalara, böreklerden, tatlılara, kebaplardan, etli sebze ve meyve yemeklerine, zeytinyağlılardan, mezelere, salatlara kadar oldukça geniş bir ürün yelpazesini kapsayan dünya üzerindeki sayılı mutfaklardan biridir.

Mutfak, sadece yemeğin pişirildiği yer, aşçı ise sadece yemeği pişiren kişi değildir. Mutfak; kültürel bağlamda din, coğrafya, sosyal ilişkiler, giyim-kuşam, ekonomi, mimari özellikler ve daha nicesiyle ilişkili hem etkileyen hem de etkilenen bir olgudur. Aşçılar ise yemeği bir sanat dalı olarak görüp mutluluk ve lezzet tasarlayan aktörlerdir.

Dolayısıyla mutfak, kültürün inşasında yer alan, sürekli değişim, gelişim gösteren ve “dokuzuncu sanat” olarak nitelendirilen bir daldır.

Ulusal ve uluslararası düzeyde sinema, dizi, reklam filmi çekimleri, konser serileri, kurumsal firma yemekleri,  kokteyl, davet, parti gibi çeşitli hizmet alanlarında sektörün önde gelen firmalarında kayda değer bir deneyime sahip genç ve dinamik bir ekip tarafından kurulmuş olan Dokuzuncu Sanat Catering, hijyen, sağlık ve lezzet üçlüsünü kendisine temel ilke edinmiş olup adını aldığı sanat dalını layığıyla icra etmektedir.

Bünyesinde bulundurduğu üst düzey şeflerin ve pastacıların yanı sıra, organizasyonel ekibi ve kurumsal yapısıyla Dokuzuncu Sanat, her türlü ihtiyaca cevap verebilecek leziz ve sağlıklı ürünleri güler yüzle, zamanında hizmete sunmaktadır. Merkezimiz Adana olmakla birlikte mobil mutfak ve ekipmanlarımızla Türkiye’nin tüm bölgelerinde faaliyet göstermekle kalmayıp Türk mutfağını yurtdışı destinasyonlarda da en iyi şekilde temsil etmektedir.

  • ORGANİZASYON & ETKİNLİK HİZMETLERİ  

Her türlü davet, gala, lansman, kutlama, açılış, kokteyl, konferans, seminer, şirket toplantıları, vip-protokol ağırlamaları gibi özel gün etkinlikleri ve organizasyonlarına özel hazırlanan kahvaltı, brunch, ana yemek, sıcak-soğuk atıştırmalıklar ile alkollü ve alkolsüz içecek servislerimizle hizmetinizdeyiz.


  • MOBİL MUTFAK HİZMETLERİ  

Özellikle sinema, dizi, reklam filmi çekimleri, konserler ve festivaller gibi zamanlamanın çok önemli olduğu etkinliklerde çalışan personelin ve davetlilerin yemek ihtiyaçlarının giderilmesinde kullanılan mutfak sistemidir. 

İçerisinde yer alan ocaklar, fırınlar, soğuk hava depoları, bulaşık yıkama bölümleri, temiz ve atık su depoları, havalandırma sistemi ile mutfak personelinin her türlü ihtiyacına karşılık verecek şekilde dizayn edilmiş olup araçların dış ve içyapısında kullanılan malzemelerin bakteri geçirmez olması gıdaların son derece hijyenik bir şekilde hazırlanması ,depolanması ve sunulmasına imkan vermektedir. 

Şehir içi ve şehir dışı noktalarda yemeklerin zamanında pişirilmesi ve servis edilmesini sağlayan mobil mutfak şirketimizin kullandığı önemli yapılardan biridir. 


  • TOPLU YEMEK HİZMETLERİ

Fabrikalar, şirketler, şantiyeler gibi personelin yemek ihtiyacının hızlı ve güvenli bir şekilde karşılanması gereken yerlerin yanı sıra düğün, nikah, tören, kutlama, cenaze gibi yemeğin kalabalıklar halinde yendiği yerler için günlük beş bin kişiye kadar sıcak yemek servisi sunma kapasitemiz mevcuttur.

  • İstanbul Mas Medya Hizmetleri- Nefes Nefese dizisi çekimleri (Adana-Antakya-Ankara)
  • Süreç Film- Yeni Gelin dizisi çekimleri (Adana-Tarsus)
  • Tims B Stüdyo Film – Bir Zamanlar Çukurova dizisi hazırlık ekibi (Adana)
  • Pastel Film ve Reklam – İnsanlık Suçu dizisi çekimleri (Adana-Tarsus)
  • Ortaks Yapım Yaratıcı ve Sıradışı Fikirler – Servet dizisi çekimleri ( Adana)